Święto Narodowe Trzeciego Maja to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w roku. To właśnie na Zamku w Warszawie, w Sali Senatorskiej, uchwalono   jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów.  Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa        z głębokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została niestety zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolny, suwerennym i sprawiedliwym kraju.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Oksie uczcili święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji, 05.05.2022  odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Wiwat Maj! Trzeci Maj!".
Program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy VIIIa, VIIIb oraz klasy IV. Podczas uroczystości wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne poświęcone temu historycznemu wydarzeniu. Całość wzbogaciła   prezentacja zawierająca najważniejsze informacje na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klasy VIIIb. Po wielu sezonach pandemii z ogromną przyjemnością uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i dyrekcja. Uroczystość miała charakter poetycko muzyczny, stała się  okazją do zaprezentowania talentów  aktorskich, piosenkarskich i recytatorskich.  Program dostarczył wiele wzruszeń i niewątpliwie skłonił do refleksji nad znaczenie takich słów jak wolność i niepodległość.  Wszyscy przecież marzymy o tym, by świat, w którym żyjemy, był dobry i piękny, a człowiek w nim żyjący, szczęśliwy.

P1240229