pl. Mikołaja Reja 19 28-363 Oksa,
DOSTOSOWANIA >>>kliknij krawędź

+48 41 38 08 267
sekretariat@spoksa.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/spoksa/ftp/joomla30/templates/dd_media_102/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Ta łacińska sentencja przyświecała tegorocznym obchodom 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 79 rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się 17 września w Oksie.

Wiele jest w naszej historii wydarzeń, które odcisnęły piętno nie tylko na jednostkach, ale na całych pokoleniach. Do takich należy niewątpliwie zbrodnia na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie, Twerze. Wsród pomordowanych na nieludzkiej ziemi byli oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej związani z naszym regionem. Wspominaliśmy tego dnia: Władysława Grzegorczyka, Mariana Jadownickiego, Władysława Badylaka, Józefa Bzowskiego, Władysława Kitlińskiego, Andrzeja Pawełczyka, Edwarda Zbroińskiego.

W uroczystości w Oksie wzięły udział: władze wojewódzkie, powiatowe, gminne, parlamentarzyści, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, poczty sztandarowe, ksiądz kanonik parafii Oksa, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, radni gminy Oksa, dyrektorzy szkół, przedszkola, uczniowie i rodzice.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w parku, gdzie rosną Dęby Pamięci i znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony wspomnianym bohaterom pomordowanym na Wschodzie. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, odbył się apel pamięci, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem.

Druga część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno- muzyczny poświęcony tragicznym wydarzeniom z 1939 i 1940 roku. Przesłanie, które wynikało z tegorocznych obchodów brzmiało: ,,Pamięć nie dała się zgładzić", dlatego wszyscy PAMIĘTAMY!

IMG 0028IMG 0045IMG 0039IMG 0042IMG 005017 IXJPGIMG 0067IMG 0072